Wystawa w Muzeum Sportu. Później muzeum w Barnowie!

W poniedziałek, w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4 odbyła się uroczysta inauguracja wystawy – spektaklu „Wyścig do Niepodległości”. Autorem pomysłu jest pan Ireneusz Chmurzyński, a wydarzenie, którego gospodarzem jest dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński, objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Ja też tam oczywiście byłem. Przypomniałem, że bez pamięci o historii nie ma przyszłości i trzeba o tym pamiętać. Jako organizatorzy Tour de Pologne też o tym nie zapominamy. W tym roku stworzyliśmy pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które podróżuje po Polsce i odwiedzają je tysiące ludzi. Eksponatów jest jednak bardzo dużo, więc oprócz mobilnego muzeum, powstanie też stacjonarne. Jest wielu ludzi, którzy mają pamiątki i trzymają je w domach. Chcemy więc stworzyć miejsce pamięci naszej ukochanej dyscypliny. Powstanie w Barnowie, w gminie Kołczygłowy. Tworzenie tego miejsca zajmie pewnie około dwóch lat. Chcemy, aby wszyscy znaleźli coś ciekawego dla siebie. Starsi – miejsce, gdzie mogą powspominać z sentymentem dawne czasy, a młodzi mogli czerpać najlepsze wzorce. Trafią tam eksponaty z wystawy w Muzeum Sportu. Pan Ireneusz Chmurzyński zadeklarował, że przekaże zbiory.

Na razie jednak zapraszam do siedziby PKOl, gdzie można oglądać nie tylko eksponaty kolarskie, ale też obrazy. Wśród nich jest m.in. ten, na którym jest triumfator ostatniego Tour de Pologne, czyli Michał Kwiatkowski.