Piękna gala podsumowująca Europejski Tydzień Sportu

W czwartek 10 października miałem przyjemność brać udział w uroczystej gali podsumowującej Europejski Tydzień Sportu 2019 w Polsce. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie zjawiło się wielu znakomitych gości: wybitni sportowcy, przedstawiciele związków sportowych i władz państwowych, w tym Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Jestem zaszczycony nie tylko możliwością udziału w gali, lecz także faktem, że mogłem przez cały rok być ambasadorem Europejskiego Tygodnia Sportu. Z ogromną przyjemnością i promowałem, promuję i będę promował aktywność fizyczną oraz uprawianie sportu.

Często słyszę, że sport to najlepsza, a zarazem najbardziej czysta forma rywalizacji. I wszystko to prawda, choć ja zawsze podkreślam jeszcze jedną ważną kwestię: sport to styl życia. Aktywność fizyczna zawsze była moją pasją, która determinowała sposób, w jaki funkcjonowałem w innych dziedzinach życia. Jako dziecko marzyłem o wyścigach, więc zapisałem się do klubu i trenowałem. Budowałem w sobie nie tylko te cechy, które są potrzebne zawodnikowi, ale też przechodziłem szkołę charakteru. To sport nauczył mnie wytrwałości i pracowitości. Przekonałem się, że nawet największy talent nic nie znaczy, jeśli nie pracuje się nad nim odpowiednio. Do dzisiaj często spotykam ludzi, którzy chcieliby spróbować sił w różnych dziedzinach, ale brak im systematyczności. A to właśnie jedna z cech, którą kształtuje uprawianie sportu. Nie wiem, gdzie byłbym dzisiaj, gdyby nie sport. Wiem za to, że dzięki pracy i wytrwałości zostałem medalistą olimpijskim, a od ćwierćwiecza odpowiadam za organizację największej cyklicznej imprezy sportowej w naszej części Europy, czyli Tour de Pologne, oraz szeregu innych imprez. Żeby nad tym wszystkim panować, a później czuć radość, trzeba być systematycznym, wytrwałym i zdolnym do wykonania wielkiej pracy. Brzmi znajomo, prawda? Tak samo było, kiedy startowałem w wyścigach. Bo wartości, jakich uczy sport, są uniwersalne i sprawdzają się w każdej dziedzinie życia. Dlatego warto być aktywnym i sprawić, aby sport stał się nieodłącznym elementem życia. Bo być aktywnym, to znaczy dobrze żyć. Czuć zmęczenie, wartość wykonanej pracy, ale też – a może przede wszystkim – ogromną radość.