JUŻ PO RAZ SZÓSTY TOUR DE POLOGNE IMPREZĄ ROKU!

Mamy kolejny powód do dumy! Tour de Pologne UCI World Tour został uznany za sportową Imprezę Roku 2015 w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej. To już szóste takie wyróżnienie dla Tour de Pologne.

WARSZAWA 09.01.2015 OSIEMDZIESIATY PIERWSZY PLEBISCYT PRZEGLADU SPORTOWEGO NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA POLSKI GALA BAL NZ WLODZIMIERZ SZARANOWICZ CZESLAW LANG MICHAL POL FOT MAREK BICZYK NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl  mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Nasz narodowy wyścig kolarski już po raz szósty triumfował w kategorii Impreza Roku w najważniejszym sportowym plebiscycie w Polsce. Po raz pierwszy Tour de Pologne został wyróżniony w 1995 roku, zaledwie dwa lata po tym, jak jego organizacją zajął się Czesław Lang. Wicemistrz olimpijski z Moskwy w krótkim czasie przekształcił zapomnianą imprezę w największy kolarski wyścig w Europie Środkowo-Wschodniej. Nic więc dziwnego, że kolejne lata – 1996, 2004, 2008, 2011 – przyniosły kolejne laury od Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej. Nie inaczej było w roku 2015. Podczas Gali Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang odebrał statuetkę czempiona z rąk dyrektora TVP Sport Włodzimierza Szaranowicza i redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Michała Pola. Bardzo dziękuję za to kolejne wyróżnienie i chciałbym je zadedykować wszystkim, którzy są zaangażowani w organizację Tour de Pologne. Nasz wyścig już od 88 lat jedzie po polskich szosach odwiedzając większe i mniejsze miejscowości. W jego organizację zaangażowane są rzesze ludzi, stąd wielkie podziękowania dla naszych sponsorów, partnerów, gospodarzy miast i mediów. Cieszę się, że możemy mieć polską imprezę, która nie tylko niesie ze sobą sportowe emocje, ale również promuje nasz kraj na świecie – powiedział podczas gali Lang. Są ludzie, którzy szybko nasycają się sukcesem, są też tacy, którzy dążą do doskonałości. Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang potrafi rokrocznie ten wyścig poprawiać i to jest niezwykłe – mówił Szaranowicz. Odkąd zostałem redaktorem naczelnym Przeglądu Sportowego, co nie jestem zapraszamy na scenę, to wręczam na niej jakąś nagrodę Czesławowi Langowi. Ale jak tu nie wręczać? Tour de Pologne z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszy – dodał Pol. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski 2015 roku triumfował Robert Lewandowski, a ósme miejsce zajął Rafał Majka, triumfator Tour de Pologne z 2014 roku, trzeci kolarz Vuelta a Espana w 2015 roku.

Tour de Pologne 2015 odbył się pod hasłem „Łączymy stolice”, a trasa wyścigu prowadziła z Warszawy do Krakowa. Na starcie pojawiło się wiele kolarskich gwiazd, między innymi mistrz świata Michał Kwiatkowski, późniejszy triumfator Vuelta a Espana Fabio Aru, czy znakomity sprinter Marcel Kittel. Z dobrej strony pokazali się polscy kolarze, który wygrali dwa etapy – Maciej Bodnar triumfował w Nowym Sączu, a Marcin Białobłocki wygrał czasówkę w Krakowie. Koszulkę dla najlepszego górala zdobył Maciej Paterski, a najaktywniejszym kolarzem został Kamil Gradek. Wspaniałe nazwiska, wymagająca trasa, perfekcyjna organizacja – to wszystko sprawiło, że wyścig cieszył się rekordową popularnością. Na trasie Tour de Pologne pojawiło się 3,2 miliona fanów kolarstwa. Tour de Pologne miał także znakomitą oglądalność w Telewizji Polskiej, wszystkie programy – transmisje, relacje, zapowiedzi, kroniki i kulisy – oglądało około 3,5 miliona widzów. Za pośrednictwem Eurosportu i innych stacji telewizyjnych Tour de Pologne był pokazywany w 119 państwach. Nasz narodowy wyścig jest nie tylko imprezą sportową na najwyższym poziomie, ale również znakomitą formą promocji Polski. Dzięki transmisjom ta swoista wizytówka naszego kraju była obecna na całym świecie.

W tym roku 73. Tour de Pologne odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Po raz pierwszy w historii wyścig mężczyzn zostanie połączony z wyścigiem kobiet. Inauguracyjny Tour de Pologne kobiet zostanie rozegrany w dniach 18-20 lipca.

Foto: Marek Biczyk/Newspix.pl