Dziękuję, było pięknie! Zapamiętam ten wyścig na lata!

Matej Mohorić zwycięzcą 80. Tour de Pologne UCI World Tour. Z nim na podium Joao Almeida oraz Michał Kwiatkowski – to rozstrzygnięcia naszego tegorocznego narodowego wyścigu, a ja chciałbym Państwu powiedzieć: „Dziękuję!”.

Kiedy zaczynaliśmy szykować tegoroczną edycję wyścigu, wiedzieliśmy, że będzie wyjątkowa z wielu względów. 95 lat temu kolarze po raz pierwszy ruszali na polskie szosy, szykowaliśmy 80. edycję, a i ja sam czułem wzruszenie, bo wiedziałem, że mija właśnie 30 lat, od kiedy po raz pierwszy odpowiadałem za organizację tego wydarzenia. Szmat czasu, mnóstwo wydarzeń, ludzi i spotkań. No i historii, przede wszystkim tych kolarskich. Zbudowaliśmy wyścig, który stał się wizytówką naszego kraju na świecie. Wydarzenie, które oglądają ludzie na całym świecie. Weszliśmy do elitarnego UCI World Tour, w którym są tylko największe imprezy kolarskie na świecie. No i wyścig, na starcie którego stają kolarze z najlepszych i najważniejszych ekip świata. Nie powiem, że „się udało”, bo wiem, ile pracy kosztowało to wszystko. Tym niemniej razem z naszymi partnerami, których od lat nazywam „rodziną Tour de Pologne”, mamy powody do dumy. Szczególnie chciałbym podziękować panu Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN ORLEN za zaufanie i kolejny rok wsparcia naszego narodowego wycigu.

W tym roku też tak było. Na pierwszym etapie poradziliśmy sobie wzorcowo ze skutkami huraganu w Poznaniu. Dziesięć minut i musielibyśmy odwołać ściganie, a jednak daliśmy radę. Oglądaliśmy wspaniałą walkę, wielkie zwycięstwa, widzieliśmy na podium kolarzy, których kibice znają z ORLEN Wyścigu Narodów, co tylko pokazuje, że i ta impreza przynosi efekty. Jestem dumny!

A kiedy przed ostatnim etapem wielu stawiało, że już nic się nie wydarzy, byliśmy świadkami niezwykłej walki o sekundy Mohoricia i Almeidy o sekundy bonifikaty, które mogłyby zmienić klasyfikację generalną ORLEN. Wcześniej mieliśmy zwycięstwo Rafała Majki w Dusznikach-Zdroju i walkę Michała Kwiatkowskiego o zwycięstwo. Tak, było wspaniale. Także dlatego, że mogliśmy liczyć na niezwykłą frekwencję kibiców, którzy byli z nami wszędzie. Dziękuję!

A my zabieramy się już za szykowanie kolejnej edycji! Chwila oddechu i jedziemy dalej! 81. Tour de Pologne w roku igrzysk olimpijskich w Paryżu także będzie niezapomniany. Zrobimy wszystko, aby to się potwierdziło! Raz jeszcze dziękuję i do zobaczenia!

Zwycięzcy klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorić
Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić
Klasyfikacja Najlepszy Góral PZU: Markus Hoelgaard
Klasyfikacja Najaktywniejszy kolarz LOTTO: Patryk Stosz
Klasyfikacja drużynowa KGHM: UAE Team Emirates